Aby vydržala do jari, pracovníci Štátnych lesov (ŠL) Tatranského národného parku (TANAP) v zimných mesiacoch zver prikrmujú.
Časť prirodzenej potravy vo forme kôry, lyka, púčikov či konárikov si zver vyhľadáva sama. Lesníci v rámci programu starostlivosti o lesnú zver používajú najvhodnejšie spôsoby prikrmovania. Okrem tradičného sena, senáže, jadrového, dužinatého a granulovaného krmiva využívajú už osvedčené prikrmovanie zveri lesnou fytodendromasou. \"Krmivo obsahuje kôru stromov, ihličie, sušené malinčie, vitamínové zmesi a podľa potreby aj medicinálne prípravky. Takto zveri ponúkame náhradu časti jej prirodzenej zimnej potravy a znižujeme škody na mladých lesných porastoch v celom nami spravovanom území národného parku, \" priblížil skúsenosti Peter Spitzkopf ml. zo Štátnych lesov TANAPu. Fytodendromasu úspešne používajú už viac ako dve desaťročia v ochranných obvodoch Podspády, Habovka, Zverovka a Oravice. V súčasnom zimnom období ju začali dopĺňať do krmelcov aj v ochranných obvodoch Dolný Smokovec, Tatranská Lomnica a Vyšné Hágy.
Lesníci venujú pozornosť aj záchrane kamzíka vrchovského tatranského. Na základe skúseností z minulých rokov vynášajú vysušenú jarabinu a kamennú soľ do vysokohorských polôh v ochranných obvodoch Podbanské, Štrbské Pleso, Vyšné Hágy, Tatranská Lomnica, Podspády a Tatranská Javorina. Ročne nazbierajú, vysušia a na prikrmovanie kamzíka spotrebuje asi 300 q jarabiny vtáčej. Súčasťou starostlivosti o lesnú zver sú tiež ochranné služby, ktorých cieľom je eliminovať negatívne javy ako pytliactvo, vyrušovanie zveri či nepovolené aktivity v biotopoch kamzíka a svišťa.
Podľa Spitzkopfa sa darí udržať druhovú pestrosť, teda biodiverzitu lesnej zveri na území TANAPu aj vďaka starostlivosti, ktorú jej v zimných mesiacoch venujú lesníci. Ich snahou je, aby vývoj lesnej zveri bol v určitej rovnováhe. \"Ak by došlo k jej narušeniu, napríklad nezasahovaním človeka, mohlo by to spôsobiť, že by sme mali raticovej zveri buď primálo alebo priveľa. Ak by jej bolo málo, ovplyvnilo by to početnosť vzácnych šeliem, pre ktoré je raticová zver prirodzenou potravou. Ak by jej bolo priveľa, škody spôsobené obhryzovaním alebo lúpaním na mladých stromčekoch by boli podstatne väčšie, čo by sťažilo obnovu kalamitného územia\".